Sharm El Sheikh (Egypt)

Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh, bazén u mořského pobřeží

Sharm El Sheikh, bazén u mořského pobřeží

Sharm El Sheikh je moderní egyptské letovisko, rozkládající se na jižním cípu Sinajského poloostrova. Z egyptských středisek se řadí mezi ta novější. Sharm El Sheikh je jedním z nejpopulárnějších rezortů v zemi faraonů, a to především proto, že patří k nejrychleji se rozvíjejícím destinacím v Egyptě. Z původní beduínské vesničky se vyvinulo středisko na světové úrovni, které si díky mírovým konferencím, které se zde během neklidné politické situace na poloostrově Sinaj konaly, vysloužilo přezdívku „Město míru“.

Egypt - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 11.8.2020 15:35

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://egypt.tripzone.cz

Poloha

Poloha: jižní Egypt, nejjižnější cíp Sinajského poloostrova, pobřeží Rudého moře

Souřadnice: 27° 51′ 0″ SŠ, 34° 16′ 0″ VD

Plocha: 42 km2


Obyvatelstvo

Populace: 35 000

Sharm El Sheikh - poloha na mapě

Sharm El Sheikh - Zajímavosti, památky

Historie


Sharm El Sheikh, soumrak na pláži

Sharm El Sheikh, soumrak na pláži

Tuto část Sinajského poloostrova doprovázejí odjakživa nepokoje. V 60. letech 20. století se zde odehrál konflikt o vlastnictví nádherného území mezi Izraelem a Egyptem. Konflikty byly úspěšné spíše pro Izraelce, což jim dalo prvenství ve výstavbě zdejších hotelů. Egypťané dostali toto území zpět až v roce 1982 na základě izraelsko-egyptských mírových dohod, podepsaných v americkém Camp Davidu v roce 1978. Egyptská vláda se po odstoupení Izraelců rozhodla navázat na jejich prvotní plán a pokračovala tak v budování luxusního přímořského letoviska. Počátkem tohoto plánu byly původně tři hotely. Od 80. let 20. století se pak do Sharm El Sheikhu hrnuli první turisté, a to především díky přírodním krásám tohoto kraje a mimořádně bohatému podmořskému světu. Dnešního návštěvníka již při návštěvě tohoto koutu země nenapadne hledat beduínskou vesnici. Nalezne zde už jen rušné moderní letovisko, poskytující služby vysokého standardu.

Naama Bay


Hotelový resort v Naama Bay

Hotelový resort v Naama Bay

Naama Bay se stala v posledních letech přirozeným centrem letoviska. Tvoří jednu ze dvou hlavních částí Sharm El Sheikhu – od přístavu a středu města je vzdálena zhruba sedm kilometrů. Na této pláži je vybudováno rozsáhlé moderní turistické centrum s pobřežní promenádou, jejíž návštěvu v podvečer nebo kdykoliv během noci lze každému návštěvníkovi jen doporučit. V malebné zátoce naleznete množství obchodů, kaváren, restaurací i diskoték. Budete mít možnost smlouvat na tržištích nebo si někde vychutnat pravou vodní dýmku. Pokud jste milovníky sportu, určitě si nenechte ujít potápění. Základen, které vám to umožní, jsou zde desítky, některé hotely dokonce vybudovaly svůj vlastní přístup do moře, abyste se ke korálům dostali co nejsnadněji. Sportovně se můžete vyžít také na tenisových kurtech nebo nádherných golfových hřištích - jedno z nich se nachází v Jolie Ville Golf Resortu.

Potápění


V Sharm El Sheikhu si nemůžete nechat ujít skvělou příležitost k potápění v Rudém moři. Ve vzdálenosti několika desítek metrů od mořského břehu se táhne takřka nepřetržitě v délce 80 km směrem do Akabského zálivu nádherný korálový útes. Jeho rozsah a bohatství snese srovnání s dalšími nejvyhlášenějšími potápěčskými lokalitami na světě.

Korálový útes u pobřeží

Korálový útes u pobřeží

Někteří mohou namítnout, že jsou korálové útesy k vidění ve všech egyptských střediscích, v Sharm El  Sheikhu jsou ale na rozdíl třeba od Hurghady mnohem zachovalejší, a to především proto, že zde cestovní ruch začal celkově později. Nezbývá než doufat, že si Egypťané své přírodní bohatství uchrání před lovícími turisty. Jedním z opatření, která mají zdejší korály chránit, je naprostý zákaz jejich vyvážení z Egypta. Pokud u vás na letišti nějaké objeví, můžete být sankcionováni vysokou pokutou.

Jako cíl svého potápění si nenechte ujít Ras Mohammad, hranici mezi Suezským a Akabským zálivem. Je to nejjižnější cíp celého Sinajského poloostrova. Celkově se jedná o jednu z nejlepších lokalit pro šnorchlování na světě. Najdete zde více než tisíc druhů nádherných ryb. Narazíte na barakudy, černoploutvé žraloky a mořské želvy. Nejslavnější potápěčskou základnou je zde lokalita Shark Reef (žraločí útes) a Yolanda Reef. V přilehlém parku pak uvidíte gazely, kozorožce a mnoho ptačích druhů. Ujít si určitě nenechte nádherný korálový útes Tiran Island, který je možné navštívit v rámci nabídky lodních výletů.

Pobřeží v Národním parku Ras Mohamed

Pobřeží v Národním parku Ras Mohamed

Dalším oblíbeným cílem potápěčů je také vrak lodi Thistlegorm, objevený v roce 1956 Jacquem Cousteauem, který dodnes patří k nejoblíbenějším na celém světě. Nachází se poblíž Ras Mohammad a dostanete se k němu po 3,5 hodinách plavby z Sharm El Sheikhu, Pod hladinou tak naleznete trosky britské vojenské zásobovací lodi, která byla potopena v říjnu 1941 při náletu německého bombardéru. Na její palubě byly tehdy zásoby motorek, nákladních automobilů, tanky a železniční vagóny, které jsou pod hladinou vidět dodnes. Najít agenturu, která k tomuto vraku pořádá výlet, není absolutně žádný problém, ve své nabídce ho mají snad všechny z celého Sinajského poloostrova. Loď leží v hloubce mezi 17 a 35 metry a výprava k ní je kvůli obtížnosti doporučena spíše pro středně pokročilé potápěče. Díky své vzdálenosti od břehu jsou výlety k Thistlegormu pořádány jako celodenní a zahrnují obvykle dva ponory k vraku, lehký oběd a třetí ponor při zpáteční cestě v oblasti Ras Mohammad.

Kam na fakultativní výlet?


Jordánsko a město Petra


Chrám ve skalním městě Petra

Chrám ve skalním městě Petra

Jeden z výletů, které stojí za to ze Sharm El Sheiku absolvovat, je výlet do města Petra v Jordánsku. Autobus vás doveze do Taby, odkud se vydáte lodí do Jordánska. Poté se přesunete do města Petra, jehož návštěva pro vás bude opravdovým zážitkem. Naprosto vás nadchne svojí historií (vzniklo před 2 000 lety jako útočiště před beduíny, přicházejícími ze severu Arabského poloostrova) a také tím, že je celé vytesané do růžových skal. Jeho dominantou je faraónova pokladnice, vidět ale můžete také chrámy, hrobky, římské divadlo pro 3 000 diváků a mnoho dalších nádherných památek, díky kterým je toto město zapsáno i na seznam památek UNESCO.

Mojžíšova hora a klášter svaté Kateřiny


Ještě před rozedněním se v rámci tohoto výletu budete moci vydat na velbloudovi do kláštera svaté Kateřiny, který se nachází na úpatí Mojžíšovy hory. Pokud by vám představa velblouda nebyla příjemná, můžete se na tuto pouť vydat i pěšky. Místo je významné tím, že zde kdysi údajně Bůh promlouval k Mojžíšovi a poté mu sdělil Desatero přikázání. Celý výstup začíná ve výšce 1 700 metrů a je naplánován tak, abyste stihli z vrcholu pozorovat první záblesky vycházejícího slunce. Tento silný okamžik podněcuje mnoho lidí k modlitbám, proto je okolo sebe uslyšíte v mnohých jazycích. Po východu slunce vás bude čekat sestup po 3 000 schodech, postavených jedním z dávných mnichů jako výraz pokory.


Sharm El Sheikh - Doprava

Do Sharm El Sheikhu se nejčastěji cestuje letadlem. Letiště se nachází nedaleko střediska a jednotlivé hotely nebo cestovní kanceláře zpravidla zajišťují transport přímo do hotelu.  Pokud byste si domlouvali taxi službu, raději se před nástupem do auta dohodněte na ceně. Když doletíte do Egypta, nečekejte na letišti příliš velký pořádek. Obvykle musíte nejdříve k okénku, ve kterém vám do pasu vlepí dočasné vízum, které vám dopředu zařizuje vaše cestovní kancelář. Obvykle s touto procedurou ale nebývá většinou žádný problém.

Sharm El Sheikh, velbloud na pláži

Sharm El Sheikh, velbloud na pláži

Potřebujete–li se pak na místě přemístit jen o pár kilometrů, nebojte se vzít si taxi. Vždy je lepší objednávat ho přes hotelovou recepci, někdy vám ale nezbude nic jiného, než skočit do silnice a nějaké si zastavit. Tak se to totiž v těchto končinách běžně dělá. Máváním z chodníku k sobě mnoho pozornosti nepřilákáte. Vždy se snažte domluvit na konkrétní částce, řidiči ovládají základní angličtinu, takže by neměl být v ničem problém. K účtované ceně už nemusíte dávat spropitné. Pokud máte v plánu popojíždět celý den, určitě se vyplatí si ponechat jednoho řidiče, který na vás kdekoliv rád počká.

Když byste se chtěli vypravit vlastní cestou, je možné si půjčit auto. Objednat si ho můžete jak přímo na letišti v Sharm El Sheikhu, tak i na recepci hotelu. Řídit však nesmíte, nemáte-li mezinárodní řidičský průkaz a jste-li mladší 25 let. Zde je ale třeba zmínit malé varování. Řízení auta v Egyptě je poměrně nebezpečné, během dne bývají silnice velmi ucpané a panují na nich pravidla, do kterých po dobu vaší dovolené těžko proniknete. V noci pak některá auta nebývají osvětlená. Jste-li dobrodruh a plánujete nezapomenutelnou dovolenou, uvědomte si, že v Egyptě není zvykem stopovat. O nebezpečí pro ženy ani nemluvě.


Sharm El Sheikh - Ubytování

V Sharm El Sheikhu nebudete mít problém sehnat ty nejlepší ubytovací služby, jaké si můžete představit. Celkově se předpokládá, že především v letních měsících nebudete během svého pobytu příliš vycházet z hotelového komplexu, proto je vám vše, co potřebujete k pohodlné dovolené, nabídnuto v jeho rámci.

Sharm El Sheikh, hotel v noci

Sharm El Sheikh, hotel v noci

Při výběru hotelu upřednostňujte ten, který má svoji vlastní pláž, v parných dnech budete rádi za každou ušetřenou cestu po prašných silnicích, kterou byste museli zdolávat.  Dále si vybírejte hotely, které vám nabídnou program all inclusive. V horkých parnech musíte přijímat hodně tekutin, s náramkem, který vás bude opravňovat ke konzumaci nápojů v plážovém baru, budete mít situaci mnohem jednodušší. Celkově je složité stravovat se mimo hotel, v Sharm El Sheikhu již sice jsou k dispozici „ověřené“ řetězce jako McDonald´s nebo KFC, jinde je však poměrně nebezpečné se spolehnout na kvalitu podávaných jídel, pokud nemáte například nějaké doporučení. Celodenním stravováním v hotelu se tak vystavujete menšímu nebezpečí.

V Sharm El Sheikhu se můžete ubytovat dokonce i ve světových řetězcích luxusních hotelů, najdete zde Marriott, Four Seasons, Ritz, Carlton nebo například hotel Savoy. Většina z těchto jmenovaných se nachází v nádherné zátoce Naama Bay, která je současně malým centrem Sharm El Sheiku. Rozhodně si zde budete moci vychutnat širokou nabídku služeb a pohostinnou atmosféru personálu.

Mnohé hotely v lokalitách jako Shark's Bay, Ras Um Sid aj. mají přímý přístup k okraji korálového útesu a umožňují tak dokonce i velmi průměrným plavcům poznat bezprostředně alespoň s maskou a šnorchlem nepřeberné bohatství podmořského světa. Určitě se na toto poznávání ale vybavte obuví do vody.

 
Publikováno: 30.03.2011
Aktualizováno: 30.06.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Sharm El Sheikh

12.09.2021 13:34 Jana Sikorová
---.46.248.231.tedata.net

chybí fotky mešit a jména

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist